Blog

Seo ve Sem Nedir ?

Seo ve Sem Nedir ?

SEO ve SEM aynı madalyonun iki yüzüdür, ancak çok farklı eylemlerden, algoritmalardan oluşup ve pazarlamanın farklı yönleri ile ilgilidir. Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) arama robotları tarafından sitenin taranarak Google, Yandex vb. gibi arama motorları kriterlere uyan sitelerin organik aramalarda kullanıcıya doğru ve özgün içerik sunan siteleri gösteren çalışmaları kapsar. Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı) ise Google arama motorlarındaki reklam alanlarında gösterilen web siteleridir. Yönetimi Adwors ve Adsense tarafında yapılmaktadır. Reklam alanlarında ilk sıralara geçebilmek için yapılan çalışmaları kapsar. Her iki çalışma da markanızın kalitesini yükseltir.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) yapılan siteler web site konusunda daha araştırmacı ve çeşitleri kontrol etmekte olan ziyaretçiler için daha uygun bir çalışmadır.

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı) ise arama motorlarında organik sonuçların üstünde günlük tıklama başına ödeme sistemiyle ilk sıralarda gösterilen web siteleridir. Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  ile satmak istediğiniz bir ürünü veya hizmetinizi dilediğiniz içeriklerle reklam alanlarında gösterebilirsiniz ürünleriniz beklediğinizden çok fazla ilgi toplamaktadır.

İkisi arasındaki önemli olan fark ise;

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için reklam ücretleri ödersiniz.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)  için ise ücret ödemeden emek vererek sitenizi organik aramalarda gösterebilirsiniz.

Seo ve Sem Çalışma Mantığı Nedir ?

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)  için örnek verecek olursak; “ web site yazılımı almak isteyen bir ziyaretçi fiyat araştırması için organik aramalardaki siteleri daha çok analiz edebilir. Bu da seo için yapılan siteler için önemlidir. ”

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için örnek verecek olursak; “ Sosyal Medya Danışmanlığı almak isteyen bir ziyaretçi Google reklam alanlarında kampanya indirim tarzı içerikler gördüğünde daha ilgi çekici olup dönüşümler daha iyi olabilir. Bu da sem için yapılan siteler için önemlidir. ”

Tabii ki de her ikisi için de doğru ve profesyonel çalışmalar yapılması gerekir. Sizi zirveye taşıyacak doğru çalışmalar ve kaliteli içeriklerle sitenizi Google tarafından sevilen öz nitelikli siteler haline getirebilirsiniz. Bu konuda uzman kişiye ihtiyacınız olacaktır. Sokak Medya ekibi sizlere memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) için doğru, içerik, doğru çalışma, doğru link yapısı, özgün içerikler ve özel seo teknikleriyle üst sıralarda olmanız mümkün. Fakat yanlış yapılan çalışmalar ile siteniz Google arama motorlarında sıralamadan düşebilir hatta kara listeye alınmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden seo çalışması için sitenizi doğru optimize etmelisiniz.

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için yapılan çalışmalar da sitenizi reklam alanlarında 1. Ve 4. Sıralarda olmanızı sağlar. 1. Sırayı yakalayabilmek ve hedef kitlenizi yükseltmeniz için Google Adwords çalışmalarınızı doğru optimize edip doğru anahtar kelimeleri tarayıp sektördeki rekabetli ve en çok aranan kelimeler üzeründen çalışma yapılması gerekmektedir.

Sokak Medya Ajansı olarak dijital de etki yaratacak özel seo ve sem çalışmaları yapıyoruz. Markanızın hedef kitlesini yükselterek web sitelerinizi gerçek kazanca dönüştürüyoruz.